Články

Webkamery

Karlov

Velký Kotel

Velký Kotel oceníte jako velmi zajímavé místo hned jak se ocitnete v jeho ústí. Na jaře za slunečného počasí uchvacuje sytě zelená tráva rostoucí po úbočích kotle. Později v létě žloutne a vytváří mozaiku pestrých barev. Za deště nebo při jarním tání máte naopak možnost spatřit vodopády stékající po skaliskách středem kotliny.

O to více fascinováni budete věcmi, které nejsou na první pohled zřejmé. Například unikátní mikroklima které ve Velkém Kotli panuje. Rozdíly teplot a povětrnostních podmínek na různých stranách skalisek mohou být enormní. Díky tomu zde rostou jak nížinné druhy rostlin, tak i rostliny které byste našli v arktických oblastech. Je zde i několik endemitů, tedy druhů které rostou pouze tady a nikde jinde na světe. Nad Kotlem se také někdy “tvoří počasí”, resp vytváří, případně zachycuje se zde oblačnost.

V zimě je Velký Kotel znám častým lavinovým nebezpečím. Poznáte to i v létě podle křížků nacházejících se podél stezky. Když už jsme u stezek, naučná stezka Velkou kotlinou (po modré) je jednou z nejkrásnějších v celých Jeseníkách. Zařadil bych ji jednoznačně do pěti míst, které musíte vidět pokud navštívíte hory Hrubého Jeseníku (další jsou např vodopády Bílé Opavy, hlavní hřeben s Petrovými kameny, severní svahy Pradědu, Karlova Studánka a samozřejmě Malá Morávka a Karlov).

Málokdo ví, že do Velkého Kotle se dá přijít i po žluté stezce z Karlova. Oproti modré naučné je ze začátku mnohem zajímavější, protože od začátku vede lesem. Žlutá stezka vede normálně pouze na rozcestí Nad Ovčárnou. Po cestě se ale u značky na stromě dá sejít během patnácti minut do velkého kotle a dále pokračovat po modré.


Zobrazit místo Mapa míst na větší mapě

Comments are closed.