Články

Webkamery

Karlov

Předpověď počasí – srážkový radar

Srážkový radar provozuje Český hydrometeorologický ústav a Amateur Stormchasing Society. Odkaz na něj (a další nástroje) naleznete na stránce Počasí.

Návod

Po kliknutí na tento link a následném načtení aplikace se vám rovnou zobrazí podkladová mapa. Vpravo vidíte sloupec s radarovými daty z různých okamžiků. Upozorňuji že časy zobrazené u jednotlivých snímků jsou UTC. V zimě tedy přičtěte hodinu a v létě 2 hodiny (kvůli letnímu času). Časové rozlišení je 15 minut. Pokud spěcháte nebo se vám prostě nechce nic nastavovat, klikněte na tlačítko “Nahrát snímky” a tím načtete standartně 5 posledních snímků a spustí se vám jejich animace. Můžete si ale klidně sami v pravém sloupci vybrat kolik snímků chcete načíst – standartně kliknutím na poslední aktuální snímek, poté držením shift a pohybem kurzorovou šipkou dolů. Nastavit se dá také rychlost animace – přednastaveno je 500 ms. Hodnota “poslední snímek” znamená čas, který uplyne mezi zobrazením posledního načteného snímku a nejaktuálnějšího načteného (animace se peridicky opakuje). Zde je někdy rozumné dát vyšší hodnotu (např 2 s), zvlášť v případě kdy se srážková fronta příliš nehýbe. Za zmínku ještě stojí barevná stupnice vlevo dole, která popisuje množství srážek v milimetrech v závislosti na zobrazované barvě na mapě.

Praktické zkušenosti

Předně musím upozornit že zde se jedná o radar zobrazující reálná meteorologická data. Nelze jej tedy srovnávat s numerickými modely jako byl Medard nebo Aladin. Ty totiž zobrazovaly počítačem kalkulované předpovědi, přestože také vycházely z reálných dat. Na druhé straně srážkový radar vlastně není předpověď – vidíte zde pouze to co už bylo, třebaže data se aktualizují velmi rychle.

K čemu je tedy bouřkový radar dobrý? Prakticky s ním můžete také předpovídat počasí, resp to zda bude nebo nebude pršet (je dobré si uvědomit že to co na mapě vidíte jsou pouze srážky, nikoliv oblačnost – oblast oblačnosti může být mnohem rozlehlejší než srážková oblast). Takové předpovídání je však limitované jen do velmi blízké budoucnosti – zpravidla na současný den. Slouží k tomu právě ta animace pohybu srážkové fronty. Z toho jak rychle a jakým směrem se oblast pohybuje můžete odhadnout zda vás bouřková oblast zasáhne. Také pozorujete jak moc se bouřkové oblasti rozpadají. Jak už jsem psal, takto nemůžete odhadovat počasí příliš do budoucna. Na druhé straně obrovskou výhodou je velmi vysoká přesnost. Vycházíte totiž z toho co se skutečně děje.

Mezi další výhody této konkrétní předpovědi patří velmi vysoké časové rozlišení (rozestup mezi snímky je pouze 15 minut). Dále bleskurychlá aktualizace dat (během pár minut) a také fakt že tento radar je postaven na podkladu Google Maps. Vidíte tedy velkou mapu přes celý monitor s kterou můžete tažením myší pohybovat, přibližovat si ji atd. Samotné ovládání je tedy také velmi povedené. Existuje totiž i radar přímo na webu ČHMÚ, který vychází ze stejných dat (resp srážkový radar který zde popisujeme bere data ČHMÚ), ale ten není postaven na Google Maps. Když si jej tedy načtete tak se vám objeví malý obrázek kde ani nevidíte mapu a máte omezené možnosti ovládání.

Závěr

Srážkový radar je trochu jiný nástroj než numerické modely které jsme si popisovali v minulých týdnech. Měl by sloužit jako doplněk k modelům, ne k jejich nahrazení. V tom smyslu jej používám i já sám. Pokud se chystám třeba za hodinu, dvě někam vyrazit a je zamračeno a počasí nevypadá moc dobře, podívám se na srážkový radar a odhadnu z něj vcelku spolehlivě zda bude nebo nebude pršet. Kdyby mě ale zajímala situce až další den, tak zde už nemá použití srážkového radaru žádný smysl – využil bych raději předpověď srážek (nebo oblačnosti pro obecnější pohled) jednoho z numerických modelů které jsme si popisovali v předchozích dílech seriálu o předpovědi počasí. Srážkový radar o ktérém jsem mluvil dnes jsem vybral právě kvůli jeho velmi povedenému zpracování a ovládání (ve srovnání s obdobnými nástroji)

Comments are closed.