Články

Webkamery

Karlov

Předpověď počasí – model Medard

Numerický model Medard je projektem Ústavu informatiky Akademie věd ČR. Odkaz na něj (a další předpovědní nástroje) naleznete na stránce Počasí.

Návod

Nejprve uvedu krátký návod jak s modelem Medard zacházet. Po načtení úvodní stránky Medarda uvidíte vlevo 4 ikony reprezentující předpovědi pro 4 různé věci. Prakticky vás bude zajímat pouze ikona Oblačnost a potom také Srážky. Klikněte tedy např na Oblačnost. Zobrazí se vám rovnou samotná předpověď na mapě ČR. Kde přesně na mapě se nachází Malá Morávka (pokud to nevíte) můžete zjistit např na naší podstránce Mapa. Je důležité si uvědomit že na zobrazeném snímku znamená bíla barva oblačnost a černá barva jasnou oblohu. Dole pod obrázkem je časová osa spolu s ovládacími prvky. Posunování jednotlivých snímků v čase provádíte pomocí dvou bleděmodných šipek na koncích časové osy. Můžete si také pustit animaci (tj snímky se budou posunovat dopředu v čase samy) kliknutím na malou zelenou šipku vedle časové osy. Vlevo dole je malé menu kde si můžete překlikávat na zobrazení jiné vrstvy pro aktuálně načtený snímek (pro daný čas). Ovládání pro ostatní vrstvy je stejné.

Obrovskou výhodou této předpovědi je existence i PDA verze. Její ovládání je myslím velmi intuitivní, takže nepotřebuje další komentář.

Praktické zkušenosti

Mezi různými předpovědními modely nejsou co do přesnosti předpovědi výrazné rozdíly. Přesto mi Medard přijde za tu dobu co ho používám přecejenom o trochu přesnější něž ostatní modely. Síla Medarda je však v něčem jiném. Tím je časové rozlišení. Mám na mysli to, že jednotlivé snímky si můžete posunovat s nejmenším krokem 1 hodina. Navíc data jsou každou hodinu aktualizována a to s velmi malou prodlevou. Díky tomu získáte přehled i o současném dni (když se např díváte ráno). S tak vysokým časovým rozlišením si můžete opravdu svůj program naplánovat podle předpovědi.

Jaké jsou nevýhody? Myslím si že největší slabinou je ovládání. Nejdůležitejší 2 šipky jsou velmi malé a pokud pracujete třeba s touchpadem na notebooku, je velmi nepříjemné se do nich trefovat. Navíc jsou šipky a vlastně celá časová osa ve velmi bledé barvě a skoro zanikají. A když už jsme u časové osy, je na ní čtvereček označující konkrétní snímek, který intuitivně vybízí k tomu chytit jej a posunovat s ním po ose. To ale možné není. Další podivnost je v tom, že po počátečním načtení předpovědi se vám nezobrazí nejbližší snímek, ale snímek až někdy z následujícího dne a vy tak musíte klikáním přejíždět zpátky. Celkově vzato je ovládání minimálně trochu neintuitivní a autoři se mohli výrazněji zaměřit na to, jak vnímá jejich aplikaci uživatel, který na stránky přijde poprvé.

Velké uznání si naopak zaslouží PDA verze. Je velmi povedená, dostupná jak ve VGA (rozlišení 640 x 480), tak ve QVGA (320 x 240). Navíc oproti “dospělé” verzi je její ovládání velmi jednoduché a intuitivní. Abych pravdu řekl, osobně používám i na PC verzi pro PDA. Ve VGA rozlišení jsou snímky stejně velké jako v dospělé verzi. Navíc po načtení se vám zobrazí aktuální nejbližší snímek a odpadá tak překlikávání na začátek. Ovládací prvky jsou na první pohled rozeznatelné a samotné tlačíta jsou možná ještě o něco větší než na dospělé verzi.

Závěrem

Určitě tedy model Medard vyzkoušejte, je to kvalitní předpovědní nástroj. Netřeba však zdůrazňovat že nic není stoprocentní, a už vůbec ne předpověď počasí. Je jasné, že i tak dokonalý model jako je Medard se nezřídka sekne. Úspěšnost předpovědi také klesá čím dále do budoucnosti se díváme. Počasí je složitý jev – obecné problémy s předpovědí jsem popisoval v předchozím, úvodním článku. Musíme být rádi že dokážeme předpovídat počasí alespoň tak jako nyní.

Medard hodnotím jako nejdokonalejší numerický model u nás. Příští týden si představíme druhý předpovědní model.

Comments are closed.