Numerický model Aladin provozuje Český hydrometeorologický ústav. Odkaz na něj (a další nástroje) naleznete na stránce Počasí.
Návod
Zde to bude velmi rychlé. Samotný nástroj se ovládá velmi jednoduše. Vyloženě ovládací prvky tu žádné nejsou. Po načtení stránky si akorát vlevo nahoře můžete zvolit zda nechcete zobrazit starší předpověď. Což nemá žádný praktický význam. Dále už pouze můžete zaškrtáváním volit zda chcete zobrazit např jenom předpověď oblačnosti, nebo třeba všechno zároveň. Tyto volby máte ale již přednastavené v odkazech u nás na stránce Počasí.
V Aladinu najdete vcelku to samé jako u modelu Medard který jsme si popisovali minulý týden. A sice předpověď oblačnosti, srážek, teploty a síly větru. Zobrazení je naopak jednoduší, protože veškeré snímky máte rovnou zobrazeny ve čtyř sloupcích. Jeden řádek obrázků reprezentuje stejný čas, který je zobrazen vždy úplně vlevo. Důležité je uvědomit si že se jedná o UTC, čas pro ČR získáte přičtením 1 hodiny v zimě a 2 hodin v létě (rozhoduje zimní/letní čas).
Praktické zkušenosti
Začnu výhodami. Tou hlavní je jednoduchost. Stačí vám jeden klik a okamžitě vidíte celou předpověď. Pokud tedy ráno velmi spěcháte a potřebujete vědět jak zhruba bude odpoledne a večer, je to nejrychlejší cesta. Tím ale výčet výhod končí.
Nevýhody jsou u Aladina v převaze. Tou největší je mnohem menší časové rozlišení ve srovnání s Medardem. Rozestup mezi snímky je 6 hodin (Medard má 1 hodinu). To už je opravdu hodně a výrazně to snižuje úspěšnost vaší předpovědi. I pokud by snímky budoucí situaci vystihly přesně, kvůli tomu že jejich časový rozestup je velký, nezískáte tak dobrou prostorovou představu o tom jak se oblačnost případně srážková fronta pohybuje a bude pohybovat v budoucnu. Dalším nedostatkem je velká prodleva při aktualizaci dat. Předpověď se se aktualizuje co 6 hodin. Běžně se ale stane že aktualizace je zveřejněna s více jak hodinovým spožděním.
Závěrem
Přes všechny drobné nedostatky je Aladin kvalitní nástroj. A pokud vás zajímá např předpověď 2 dny dopředu, nižší časové rozlišení již není tak důležité. Osobně ale Aladin už téměř nepoužívám. Od chvíle kdy Medard spustil svoji PDA verzi (používám ji i na PC) padá hlavní výhoda Aladina – jednoduchost. Přesto je Aladin dalším velmi cenným zdrojem informací o počasí. I tak dokonalé numerické modely jako je Medard nebo Aladin se často netrefí (viz úvodní článek seriálu). Pokud tedy plánujete nějaký výlet nebo akci kde vám na počasí opravdu záleží, je rozumné podívát se na oba modely. Pokud jsou v souladu, tak to šanci na úspěch předpovědi významně posílí. Pokud se mezi nimi naopak objevují rozpory, je to pro vás signál abyste na jistotu počasí zase tolik nesázeli. Tohle je vlastně i způsob jakým v dnešní době používám Aladin já – jako kombinaci s Medardem, případně jinými nástroji.
To je k numerickým modelům vše. V příštích dvou týdnech si v pokračování tohoto seriálu o počasí představíme nástroje pro zobrazování reálných meteorologických dat.