Články

Webkamery

Karlov

Předpověď počasí – družice

Družicovou přepověď provozuje Český hydrometeorologický ústav. Odkaz na něj (a další nástroje) naleznete na stránce Počasí.

Návod

Po kliknutí na tento link se přímo zobrazí předpověď na ČHMÚ s daty z družice a načte se animace složená z posledních 12 snímků. Na další možnosti zobrazení vedou odkazy z naší podstránky počasí. Prakticky tedy nic dalšího nastavovat nemusíte. Obecně jsou zde ale možnosti nastavení široké. Pod samotnou animací se nacházejí prvky ovlivňující způsob zobrazování (barvy čar apod). Užitečnější je ale panel vpravo, kde můžete vybrat které snímky chcete načíst. Někdy je výhodné podívat se kromě animace x posledních snímků také třeba na každý 4. snímek. Tuto možnost můžete použít kliknutím na tlačítko nad panelem. Také je důležité si uvědomit že zobrazovaný čas je UTC – v zimě tedy přičtěte hodinu, v létě 2 hodiny (rozhoduje zimní/letní čas).

Praktické zkušenosti

Povahou předpovědi jsou snímky z družice podobné jako bouřkový radar. Pouze místo srážkových oblastí vidíte oblačnost. Jde o to že se nejedná tak úplně o předpověď, nýbrž o zobrazení aktuální situace. Na druhé straně se jedná o reálná data a pro nejbližší budoucnost (hodiny) z nich můžete předpovídat počasí velmi přesně. Na vzdálenější předpověď je už ale vhodnější použít numerické modely Medard nebo Aladin.

Co přesně snímky z družice zobrazují? Technicky vzato se jedná o snímkování v infračervené oblasti – velmi přibližně je tedy možné tvrdit že rozlišuje místa podle teploty. Technické podrobnosti ale nejsou důležité. Prakticky vám tedy bude stačit si zapamatovat že bílá (chladnější) místa představují oblačnost a černá (teplejší) místa jasnou oblohu.

Co se týče hodnocení není příliš co řešit. Všechny zobrazovače družicových snímků bývaji podobné a liší se pouze ovládáním a přehledností. V tomto smyslu si myslím že je možné ČHMÚ pochválit. Snímky jsou dostatečně velké, ovládání intuitivní. Možná jedinou nevýhodou je že pokud chcete družicovou předpověd sledovat pravidelně, přístup přes úvodní stránku ČHMÚ není úplně šťastný. Než se totiž proklikáte až k animaci a použijete své obvyklé nastavení, zabere vám to určitý čas. To je ale spíš důsledkem toho že ČHMÚ poskytuje spoustu dalších předpovědních dat a nástrojů a utvořit přehledný rozcestník není jednoduché. Proto můžete využít našich odkazů na podstránce počasí, které vám otevřou animaci na stránkách ČHMÚ rovnou s příslušným nastavením.

Pochvalu si ale zaslouží existence mobilní verze, protože ke krátkodobé předpovědi tohoto typu člověk často přistupuje z terénu.

Závěr

Jak už jsem zmiňoval družice je podobný typ předpovědi jako bouřkový radar. Proto pro ni platí velmi podobné závěry jako ty které jsem shrnul v článku k radaru. Osobně používám snímky z družice především k jednomu specifickému účelu. Stane se mi že jsem někde v terénu a potřebuji udělat fotku nebo video nějakého místa. Pokud mi na tom opravdu záleží, tzn chci materiál který pořídím použít třeba k prezentaci tady na webu, je pro mě důležité aby krajina kterou fotím byla ideálné osvětlena. Jenomže ne vždy je počasí ideální a sluneční svit tak bývá přerušován oblačností. Pokud se pochopitelně nejedná o hustou jednolitou oblačnost, zvažuji možnost třeba půl hodiny na místě počkat zda se počasí nezlepší. A právě tehdy se animace snímků z družice velmi hodí (právě mobilní verze). Pokud totiž uvidím že se jedná o přecházející, malou oblast oblačnosti, má vyčkání na místě smysl. Pokud ale spatřím že družice zobrazuje širokou pomalu postupující frontu, na místě nečekám a pořizování jakýchkoliv fotek nebo videa rovnou vzdám a ušetřím tak čas.

V tomto smyslu je i dobré že mobilní předpověď ČHMÚ je velmi jednoduchá bez ovládacích prvků – velmi rychle tak zjistíte co potřebujete. A pokud přesto v terénu toužíte po náročnějším nastavení a větším obrázku, pro dnešní smartphony není problém zobrazit si dospělou verzi animace na webu ČHMÚ.

Comments are closed.