Články

Webkamery

Karlov

Praděd

Nejvyšší hora Jeseníků a také celé Moravy. Vrchol dosahuje nadmořské výšky 1491 m. Na něm se nachází 162 m vysoký televizní vysílač s restaurací a vyhlídkou. Málokdo to ví, ale po započtení jeho výšky je špička vysílače absolutně nejvyšším bodem v České republice. Dříve, už od dob Rakouska-Uherska, zde stála kamenná věž. Její údržba byla v důsledku událostí po 2. světové válce naprosto zanedbána a tak se v roce 1959 zřítila.

V přízemí budovy vysílače funguje restaurace. Dále je zde možnost vyjet za poplatek výtahem do jednoho z prstenců a využít jej jako vyhlídky.

Proč ale na Praděd jít a vyplatí se to? Pokud jste zde nikdy nebyli, tak toto místo určitě navštivte. Když je pěkné počasí tak je odsud vidět Sněžka, Beskydy, Fatra a za extrémě dobré viditelnosti i Vysoké Tatry. Navíc je to tak trochu povinnost stanout na Pradědu když už jste v Jeseníkách.

Na druhé straně pokud jste tu někdy byli, je většinou lepší zvolit jinou (lepší) trasu než tu na vrchol Pradědu. Na vrcholu bývá většinou opravdu velmi větrno a pokud je špatné počasí, tak sem vůbec nechoďte. Z toho důvodu v zimě většina běžkařů raději odbočí na rozcestí směrem ke Švýcárně, protože se tam dá jít i za méně příznivého počasí a nabízí stejně pohodlnou širokou upravenou stopu vhodnout i na bruslení. V létě je zase nevýhodou, že na vrchol vede silnice. Přestože tady auta pochopitelně nejzdí (nejdále se dostanou na parkoviště na Ovčárně), jít v létě na pěší tůru po rozpálené asfaltce není zrovna ono. Nabízejí se daleko lepší turistické trasy například hřebenovka na Jelení Studánku a dolů do Karlova přes Alfrédku nebo z Ovčárny sejít do Karlova nádhernou trasou vedoucí Velkou kotlinou. Snad jedině pro silniční cyklisty je výjezd na Praděd ideální trasou v Jeseníkách (ale opět za podmínky dobrého počasí).


Zobrazit místo Mapa míst na větší mapě

Comments are closed.