Články

Webkamery

Karlov

Ovčárna

Ovčárna je nejvýše položeným lyžařským střediskem v ČR. Pokud je někde v republice sníh, je to tady. Je zde několik dlouhých sjezdovek táhnoucích se až k Petrovým kamenům. Ovčárna patří již k vrcholové části Jeseníků. To znamená že se sem dá dostat pouze kyvadlovým autobusovým spojem, který jezdí každou hodinu z Hvězdy a končí právě na parkovišti u Ovčárny. Pokud byste chtěji vyjet vlastním autem, musíte si koupit povolenku.

Vysoká nadmořská výška má však také své nevýhody. Pokud je škaredé počasí, nemá moc smysl sem jezdit. Zdejší mikroklima totiž umí být velmi drsné. Zvláště v zimě jsou pověstné zdější vichry nesoucí také ledové krystalky, které jsou cítit jako smirkový papír. Naopak když se počasí vydaří, tak je zde opravdu nádherně. Slunce způsobí že i v zimě je přes den vcelku teplo. A při inverzích, kdy je v nížinách zataženo, býva v těchto výškách jasno a slunečno.

V létě je toto místo výchozím bodem k pěší tůře přes hlavní hřeben nebo k výšlapu na Praděd. Vyplatí se také zajít si na chatu Švýcárnu, odkud se dá případně pokračovat až na Červenohorské sedlo. Zpátky z Ovčárny potom můžete sejít po jedné z nejhezčích tras v Jeseníkách a sice přes vodopády Bílé Opavy. I když tuto trasu je asi lepší jít obráceně (tedy z Karlovy Studánky na Ovčárnu).


Zobrazit místo Mapa míst na větší mapě

Comments are closed.