Články

Webkamery

Karlov

Kapličkový vrch

O Kapli na Kapličkovém vrchu jsem psal již v úvodu o Malé Morávce. Jedná se totiž o jednu z dominant Malé Morávky. Unikátní je jak svou historickou hodnotou, tak svým umístěním uprostřed lesa na jednom z pahorků hřebene oddělujícího údolí Malé Morávky a Karlova. Je z ní výhled na hlavní části obce Malá Morávka, do “horní Morávky” i do Karlova.

Kaple byla postavena v posledním desetiletí 17. století, nejpravděpodobněji v roce 1693. Tehdy se jednalo o dřevěnou stavbu, pouze presbytář (jenž se dochoval dodnes) byl zděný. Za stavbou stála místní podnikatelská rodina Schilderů. V roce 1765 byla již zchátralá kaple stržena na stejném místě postavena nová, tentokráte již zdělá kaple. Výzdoba kaple (obrazy a unikátní stropní malované kazety) byly převzaty z původní kaple. Též zmiňovaný presbytář zůstal zachován. O výstavbu nové zděné kaple se zasloužil Antonín Weiss. Rodina Weissů patří mezi nejvýznamější v historii Malé Morávky.

V novodobé historii se o záchranu kaple před naprostým zchátráním zasloužil především pan Ivan Hornišer v 80. letech. Jeho syn, historik Igor Hornišer zde potom v 90. letech zřídil Muzeum Kapličkový vrch s exponáty dokumentujícími 700 let historie Malé Morávky a dále se o kapli staral (např vzniklo schodiště z břidlicových bloků). I díky jeho snaze a za přispění původních starousedlíků (dnes žijících v Německu) byla v roce 1998 vyrobena replika zvonu který zde dříve býval a obnovena zvonice. Dnes odbíjí vždy ve 12 a 18 hodin.


Zobrazit místo Mapa míst na větší mapě

Comments are closed.