Tímto článkem startuje miniseriál o počasí. V následujících článcích se budu zabývat konkrétními nástroji na předpověď počasí. Vždy bude uveden link na konkrétní předpovědní nástroj, návod na jeho použití a také tipy jak s ním zacházet co nejefektivněji – co se vyplatí sledovat a co naopak zase tak důležité není. Pokaždé také z vlastní zkušenosti zhodnotím výhody a nevýhody daného nástroje.
Kromě toho bude vytvořena podstránka Počasí (na vodorovné liště) kde budou přehledně přidávány odkazy na popisované předpovědní nástroje, nejlépe s již nastavenými optimálními parametry. Tato podstránka potom bude sloužit jako rychlý rozcestník pro každého kdo potřebuje pravidelně přistupovat k jednotlivým předpovědním nástrojům.
Nyní ale trochu o předpovědi počasí obecně. Na každém menším webu už dnes najdete “vlastní” předpověď počasí. Vždy je to nějaký modul ve kterém máte předpověď pro ten který den reprezentovaný obrázkem sluníčka (mráčku) s údajem o teplotě. Je až s podivem že tento typ předpovědi se vyskytuje naprosto všude, i na renomovaných informačních portálech. V čem je tedy problém? Tato předpověď je velmi nespolehlivá a celkově nekvalitní. Počasí je ve své podstatě velmi složitý jev nelineárního charakteru. To znamená že lze jen velmi obtížně předpovídat jeho vývoj do budoucna. Stejně tak je ale obtížné tuto předpověď přesně interpretovat. A to je právě hlavní problém oněch obrázkových předpovědí. Z jednoho obrázku, který má často platnost na celý den, prostě získáte příliš málo informací na to, abyste spolehlivě zjistili jak se daný den bude počasí skutečně vyvíjet.
Na našem webu vám představíme něco trochu jiného. Budou to v první řadě profesionální numerické předpovědní modely. Tyto modely, jak už z názvu vyplývá, se snaží modelovat vývoj počasí do budoucna pomocí numerických metod. Jednoduše řečeno počítač vezme aktuální meteorologická data a složitým výpočtem předpoví vývoj do budoucna. To vše na základě fyzikálních zákonitostí jimiž se řídí pohyb termických proudů, srážkových oblastí apod. Je to ta nejpřesnější předpověď jakou můžete získat. Záleží samozřejmě na tom jak je který model dokonalý. Kromě přesnosti má oproti “obrázkové” předpovědi další výhody.
Například vyšší časové rozlišení. To znamená že třeba vidíte předpověď pro stav teď, za 3 hodiny, za 6 hodin atd. To je velmi důležité. Přestože právě teď je obloha bez mráčku, může se rychle blížit bouřková fronta a za pár hodin bude vypadat situace úplně jinak. Tohle z modelu poznáte, protože kromě aktuální situace vidíte jakým směrem a jak rychle se případná bouřková fronta pohybuje. Na základě toho můžete učinit rozhodnutí a přizpůsobit své plány. Z obrázkové předpovědi (sluníčka a obláčky) tuto informaci nikdy nezískáte.
Dalším aspektem numerických modelu je prostorové rozlišení. To znamená že popisovaný vývoj v čase vidíte na plošné mapě – v tomto případě České republiky. To se může zdát na první pohled jako nevýhoda, protože u “obrázkové předpovědi” máte většinou údaj přímo pro Malou Morávku. Opak je ale pravdou. Prostorová i časová nepřesnost předpovědi je vyšší, navíc i samotné vzdušné proudy se pohybují v mnohem větším měřítku než je rozloha obce Malá Morávka. To znamená že úplně stejná předpověď jako pro Malou Morávku je pro celý okres nebo dokonce kraj. Naopak údaj pouze pro Malou Morávku může způsobit naprosto mylnou předpověď. Například když předpověď identifikuje přesně nad Malou Morávkou malou oblast jasné oblohy, přestože všude okolo je hustá oblačnost. Potom vám “obrázková” předpověď ukáže že bude pěkně, přestože ve skutečnosti se oblast oblačnosti pravděpodobně slije dohromady a bude tak škaredě na celém území. Celkově si navíc díky prostorovému obrázku můžete spolu s časovým rozlišením udělat představu jak se bude počasí vyvíjet.
V následujících týdnech vám představíme přímo nástroje které jsou na těchto důmyslných numerických modelech postaveny. Sledujte homepage MalaMoravka.net a nenechte si tyto informace ujít.