Články

Webkamery

Karlov

ČHMÚ má nový web

Český hydrometeorologický ústav má nový web. Je to v pravdě revoluční událost, protože tento web byl dlouho raritou českého internetu. Starý web byl sice vcelku přehledný, ale po designové stránce naprosto zastaralý. Stejně tak i po technické stránce (nakódování) spadal téměř do minulého století.

Reakce na nový web jsou ale smíšené. Objevují se hlasy kritizující nový portál – zmiňována je právě menší přehlednost. Já se kloním spíše k zastáncům změny – kvůli zastaralému webu část laické veřejnosti získala z ČHMÚ dojem po technické stránce “opožděné” organizace. Což rozhodně není pravda – příkladem budiž velmi sofistikovaný numerický model Aladin nebo např komplikované zpracování dat z radarů a družic.

Změna ale přinesla jeden podstatný problém. Došlo ke kompletnímu překopání morfologie webu. Jednoduše řečeno webové adresy (url) stávajích předpovědních nástrojů jako Aladin, družice nebo radar jsou uplně jiné. I samotné nástroje doznaly změn. A co je horší, některé nástrojé zdá se uplně zmizely – týká se to mobilních variant družicových a radarových map. Změnili jsme odkazy na naší podstránce Počasí u modelu Aladin a desktopové verze družicových map. Odkazy na předpovědi pro mobil zůstávají nefunkční. Zatím je nebudeme mazat, protože je možné že ČHMÚ tyto nástroje dodatečně zprovozní. Pokud k tomu v určité době nedojde tak linky stáhneme. V nejbližší době ještě aktualizujeme linky v článcích.

Comments are closed.